Proect Contro
Ви тут:  / Исторія / Скіфські особливості української мови

Скіфські особливості української мови

Часто від неспеціалістів доводиться чути: що нам та стародавня історія, ті скіфи, сармати — до сучасної України вони, мовляв, відношення не мають.

От гали Астерікс і Обелікс до історії Франції мають стосунок, а скіфи до України — ні 🙂

До сьогодні збереглися на письмі близько 400 достеменно скіфських слів, які дозволяють стверджувати: українська мова має свої виразні особливості насамперед завдяки скіфському спадку.

Приміром, однією з особливостей української є ікавізм, що ясно вирізняє її з решти слов’янських мов — перехід голосних звуків [o] і [е] у закритих складах в [i]: «столи — стіл» і т.д.
Ікавізм — це стародавня властивість скіфської мови, зафіксована ще Геродотом. Скіфи у нього «названі сколотами за іменем їхнього царя Скіла».

З усіх слов’ян хіба в хорватів, та, кажуть, в деяких словацьких діалектах є ікавізм. Між тим, хорвати, так само як українці, мають велику частку скіфо-сарматського спадку (навіть сама назва цього народу перекладається з сарматської як «пастухи»).

Що цікаво, в північних і північно-західних українських діалектах (тобто на одвічних землях слов’янського етногенезу — на Волині, Північному Прикарпатті і Поліссі, де переважали слов’яни і скіфо-сарматський вплив був менший) ікавізм проявляється найслабше.

У скіфській мові не було звука „ф”, точніше, він читався як „хва”. Тобто «Хведір», «хвіртка», «Хвастів».

У скіфській мові часто вживалися звуки „дж” і „дз”. Сьогодні цю особливість можна бачити в остетинській — єдиній мові північноіранської групи, що збереглася до цього дня.

У скіфській мові множина передавалася через «ата» — так, як в українській при зменшуванні: «лоша — лошата», «цуценя — цуценята» тощо.

У скіфській мові існував характерний фрикативний звук „г”, що нині абсолютно чітко виокремлює українську серед більшості інших слов‘янських мов. Відомий скіфолог, осетин (!) В. Абаєв так і писав: «Шукайте Скіфію там, де говорять «г». Це фрикативне «г» зафіксовано Геродотом та іншими греками на письмі в назвах багатьох рік Скіфії — Гіпаніс, Геррос, Гиргіс, Гіпполея. А в українській це «гарбуз», «Гумань» (про місто) та чимало інших.
Вочевидь, ця ж мовна особливість була і в сарматській мові. Приміром досьогодні збереглося прізвище кримських греків — Халангот, тобто «алан-гот», нащадок змішаного аланського (сарматського) і готського населення Криму, що становило етнічну основу князівства Феодоро в Криму.


В українській мові збереглися явні скіфські прізвища. Приміром — Саєнко, від скіфського «сай» — воєнний ватажок, цар. До речі, збереглися ще навіть древніші цілком українські прізвища ще навіть доскіфського індоіранського спадку — Рахманин (від рахманів, тобто волхвів чи брахманів), Шудря. Є прізвище Сакович — ймовірно, від назви сарматського племені «саки». І місто з такою ж назвою в українському Криму.
Досьогодні збереглися кілька сучасних імен так званого індоіранського походження, тобто не обов’язково скіфського, а, можливо, сарматського: наприклад Оксана та Руслан. Оксана індоіранськими мовами значить «світла». Відомо, що так звали дружину Олександра Македонського, з якою він узяв шлюб під час свого азійського походу. Раніше таких імен було більше. Відомі чимало імен антських князів із скіфською чи сарматською часточкою «гаст» — Ардагаст, Радагаст, Доброгаст тощо. Ще в 13 столітті ім’я Доброгаст фіксується літописом на Галичині.

Збереглося чимало цікавих скіфських слів. Наприклад «крк» — горло. Досі є українське слово «карк» — задня частина шиї з верхньою частиною хребта; зашийок. В Хорватії острів і протока звуться Крк — гирло. А в Україні є місто Керч.

Чем українська історія цікава — що коли придивится, виявляється, що ніщо нікуди не зникло.

На золотих пластинах — скіфи в шароварах, а також замальовок з античної геми із зображенням єдиного мудреця-негрека з числа Семи античних мудреців.

На фото: скіфський курган Солоха недалеко від Нікополя Запорізької області, поблизу села Велика Знам’янка

Олександр ПАЛІЙ

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені ( * )

Россия контролирует уже большую часть Черного моря

Россия контролирует уже большую часть Черного моря

Завершение строительства газопровода «Турецкий поток», который пересекает полностью Черное море с северо-востока на юго-запад, помогло России установить системы мониторинга подводного…
Стратегия мира Зеленского исчерпывает свой потенциал

Стратегия мира Зеленского исчерпывает свой потенциал

Москва не уймётся, даже если Киев согласится признать аннексию Крыма, дать туда воду и признать две каменноугольные «республики» отдельными государствами.…