Proect Contro
Ви тут:  / Історія / Хто такі мокші?

Хто такі мокші?

Російська імперія довго ховала секрет свого походження в найпотаємніші куточки, то ж не диво, що й українці часто плутаються

Називати московитів нащадками мокселі чи мокші, як це роблять багато хто в запалі дискусій — це лише невелика частина правди. Мало хто у нас і, особливо, на Заході розуміє, що Росія — це конгломерат з 10-15 Фінляндій — асимільованих і напіврозчинених етносів фіно-угорської групи, яких Москва століттями нищила як окремі етнічні одиниці. Насправді моксель (мокша) — фіно-угорський народ, який здавна населяв левову частину Залісся, значно більшу, ніж нині населяє мокша, однак поступово розчинився в московитах.

Нині мокшу в Росії вважають частиною мордви, їх лишилося заледве 300 тисяч.

Пісня мовою мокша:

Хоча територія розселення мокші в давнину справді становила ледь не половину Залісся, ядром російської держави і відповідно російського етносу став інший фіно-угорський народ — меря.
Саме меря здавна заселяла територію Москви, і, що не менш важливо, суцільно заселяла перше державне утворення предків росіян — Володимиро-Суздальське князівство — яке акуратно вкладається в кордони племені меря.

По-суті це було мерянське князівство зі слов’янсько-варязькою княжою династією.

На відміну від мокші, меря до 17 століття вщент зникла, поступово назвавшися московитами. Тому, Росія постала як результат конвергенції різних фіно-угорських племен, але найбільший внесок в утворення росіян внесла саме меря. В Росії не дуже любили згадувати, що предки росіян — мокша — під проводом свого князя (каназора) Пуреша разом з ханом Батиєм видиралися на стіни Києва і пустошили Європу
В середньовічній історії є кілька згадок про моксель.


Вони дуже короткі. Ось головні з них. Гійом де РУБРУК, посланець французького короля Луї IX до монголів. «Звіт брата Вільгельма Рубрука про його поїздку на схід в роках 1253 до 1255»: «На півночі є величезні ліси, в яких живуть два людські роди, а саме: моксель, які не мають ніякого закону, чисті язичники. Міст вони не мають, а живуть в маленьких хатках у лісах. Їхній володар і більша частина люду були вбиті в Германії. Татари вели їх разом з собою до вторгнення в Германію, і моксель прихильно ставляться до германців, бо сподіваються, що з їхньою допомогою ще звільняться від рабства татар. Якщо до них прибуде купець, то той, у кого він вперше зупиниться, повинен піклуватися про гостя весь час, поки той бажатиме пробути у нього в гостях. Коли хто спить з дружиною іншого, той не журиться через це, якщо не побачить на власні очі; тому вони не ревниві».

Роджер БЕКОН, англійський філософ, «Великий твір», 1266–68 рр.: «Більш віддалений від півночі народ, що живе відразу за річкою Танаїс (Дон), зветься моксель, він підпорядковується татарам. І вони — язичники, які живуть зовсім без закону, міст у них немає, але є хатини у лісах. Володар їхній і більшість населення були вбиті в Польщі поляками, алеманами (німцями) і богемами (чехами). Адже татари повели їх на війну з поляками. А вони багато в чому підтримують поляків і алеманів, бо сподіваються звільнитися з їхньою допомогою від татарського рабства».

P.S. Моксель і Москва теоретично можуть походити від спільного фінського кореня «моск» — вологий, потік, але однозначно це навряд чи можна стверджувати».

Олександр ПАЛІЙ

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені ( * )