Proect Contro
Ви тут:  / Історія / Хто такі мокші?

Хто такі мокші?

Російська імперія довго ховала секрет свого походження в найпотаємніші куточки, то ж не диво, що й українці часто плутаються

Називати московитів нащадками мокселі чи мокші, як це роблять багато хто в запалі дискусій — це лише невелика частина правди. Мало хто у нас і, особливо, на Заході розуміє, що Росія — це конгломерат з 10-15 Фінляндій — асимільованих і напіврозчинених етносів фіно-угорської групи, яких Москва століттями нищила як окремі етнічні одиниці. Насправді моксель (мокша) — фіно-угорський народ, який здавна населяв левову частину Залісся, значно більшу, ніж нині населяє мокша, однак поступово розчинився в московитах.

Нині мокшу в Росії вважають частиною мордви, їх лишилося заледве 300 тисяч.

Пісня мовою мокша:

Хоча територія розселення мокші в давнину справді становила ледь не половину Залісся, ядром російської держави і відповідно російського етносу став інший фіно-угорський народ — меря.
Саме меря здавна заселяла територію Москви, і, що не менш важливо, суцільно заселяла перше державне утворення предків росіян — Володимиро-Суздальське князівство — яке акуратно вкладається в кордони племені меря.

По-суті це було мерянське князівство зі слов’янсько-варязькою княжою династією.

На відміну від мокші, меря до 17 століття вщент зникла, поступово назвавшися московитами. Тому, Росія постала як результат конвергенції різних фіно-угорських племен, але найбільший внесок в утворення росіян внесла саме меря. В Росії не дуже любили згадувати, що предки росіян — мокша — під проводом свого князя (каназора) Пуреша разом з ханом Батиєм видиралися на стіни Києва і пустошили Європу
В середньовічній історії є кілька згадок про моксель.


Вони дуже короткі. Ось головні з них. Гійом де РУБРУК, посланець французького короля Луї IX до монголів. «Звіт брата Вільгельма Рубрука про його поїздку на схід в роках 1253 до 1255»: «На півночі є величезні ліси, в яких живуть два людські роди, а саме: моксель, які не мають ніякого закону, чисті язичники. Міст вони не мають, а живуть в маленьких хатках у лісах. Їхній володар і більша частина люду були вбиті в Германії. Татари вели їх разом з собою до вторгнення в Германію, і моксель прихильно ставляться до германців, бо сподіваються, що з їхньою допомогою ще звільняться від рабства татар. Якщо до них прибуде купець, то той, у кого він вперше зупиниться, повинен піклуватися про гостя весь час, поки той бажатиме пробути у нього в гостях. Коли хто спить з дружиною іншого, той не журиться через це, якщо не побачить на власні очі; тому вони не ревниві».

Роджер БЕКОН, англійський філософ, «Великий твір», 1266–68 рр.: «Більш віддалений від півночі народ, що живе відразу за річкою Танаїс (Дон), зветься моксель, він підпорядковується татарам. І вони — язичники, які живуть зовсім без закону, міст у них немає, але є хатини у лісах. Володар їхній і більшість населення були вбиті в Польщі поляками, алеманами (німцями) і богемами (чехами). Адже татари повели їх на війну з поляками. А вони багато в чому підтримують поляків і алеманів, бо сподіваються звільнитися з їхньою допомогою від татарського рабства».

P.S. Моксель і Москва теоретично можуть походити від спільного фінського кореня «моск» — вологий, потік, але однозначно це навряд чи можна стверджувати».

Олександр ПАЛІЙ

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені ( * )

Glasya — Journey to Akhbar

Glasya — Journey to Akhbar

'Journey to Akhbar' - второй сингл и видеоклип с нового альбома Glasya "Attarghan", который выйдет 18 февраля на Scarlet Records.
Чому Путін знову повертається до стартового ультиматуму Україні?

Чому Путін знову повертається до стартового ультиматуму Україні?

Кремль наполегливо штовхає ці сутнісно неприйнятні вимоги, щоб тут почалася дискусія, яка у перспективі може перерости у протиріччя