Proect Contro
Ви тут:  / Історія / Скіфські особливості української мови

Скіфські особливості української мови

Часто від неспеціалістів доводиться чути: що нам та стародавня історія, ті скіфи, сармати — до сучасної України вони, мовляв, відношення не мають.

От гали Астерікс і Обелікс до історії Франції мають стосунок, а скіфи до України — ні :)

До сьогодні збереглися на письмі близько 400 достеменно скіфських слів, які дозволяють стверджувати: українська мова має свої виразні особливості насамперед завдяки скіфському спадку.

Приміром, однією з особливостей української є ікавізм, що ясно вирізняє її з решти слов’янських мов — перехід голосних звуків [o] і [е] у закритих складах в [i]: «столи — стіл» і т.д.
Ікавізм — це стародавня властивість скіфської мови, зафіксована ще Геродотом. Скіфи у нього «названі сколотами за іменем їхнього царя Скіла».

З усіх слов’ян хіба в хорватів, та, кажуть, в деяких словацьких діалектах є ікавізм. Між тим, хорвати, так само як українці, мають велику частку скіфо-сарматського спадку (навіть сама назва цього народу перекладається з сарматської як «пастухи»).

Що цікаво, в північних і північно-західних українських діалектах (тобто на одвічних землях слов’янського етногенезу — на Волині, Північному Прикарпатті і Поліссі, де переважали слов’яни і скіфо-сарматський вплив був менший) ікавізм проявляється найслабше.

У скіфській мові не було звука „ф”, точніше, він читався як „хва”. Тобто «Хведір», «хвіртка», «Хвастів».

У скіфській мові часто вживалися звуки „дж” і „дз”. Сьогодні цю особливість можна бачити в остетинській — єдиній мові північноіранської групи, що збереглася до цього дня.

У скіфській мові множина передавалася через «ата» — так, як в українській при зменшуванні: «лоша — лошата», «цуценя — цуценята» тощо.

У скіфській мові існував характерний фрикативний звук „г”, що нині абсолютно чітко виокремлює українську серед більшості інших слов‘янських мов. Відомий скіфолог, осетин (!) В. Абаєв так і писав: «Шукайте Скіфію там, де говорять «г». Це фрикативне «г» зафіксовано Геродотом та іншими греками на письмі в назвах багатьох рік Скіфії — Гіпаніс, Геррос, Гиргіс, Гіпполея. А в українській це «гарбуз», «Гумань» (про місто) та чимало інших.
Вочевидь, ця ж мовна особливість була і в сарматській мові. Приміром досьогодні збереглося прізвище кримських греків — Халангот, тобто «алан-гот», нащадок змішаного аланського (сарматського) і готського населення Криму, що становило етнічну основу князівства Феодоро в Криму.


В українській мові збереглися явні скіфські прізвища. Приміром — Саєнко, від скіфського «сай» — воєнний ватажок, цар. До речі, збереглися ще навіть древніші цілком українські прізвища ще навіть доскіфського індоіранського спадку — Рахманин (від рахманів, тобто волхвів чи брахманів), Шудря. Є прізвище Сакович — ймовірно, від назви сарматського племені «саки». І місто з такою ж назвою в українському Криму.
Досьогодні збереглися кілька сучасних імен так званого індоіранського походження, тобто не обов’язково скіфського, а, можливо, сарматського: наприклад Оксана та Руслан. Оксана індоіранськими мовами значить «світла». Відомо, що так звали дружину Олександра Македонського, з якою він узяв шлюб під час свого азійського походу. Раніше таких імен було більше. Відомі чимало імен антських князів із скіфською чи сарматською часточкою «гаст» — Ардагаст, Радагаст, Доброгаст тощо. Ще в 13 столітті ім’я Доброгаст фіксується літописом на Галичині.

Збереглося чимало цікавих скіфських слів. Наприклад «крк» — горло. Досі є українське слово «карк» — задня частина шиї з верхньою частиною хребта; зашийок. В Хорватії острів і протока звуться Крк — гирло. А в Україні є місто Керч.

Чем українська історія цікава — що коли придивится, виявляється, що ніщо нікуди не зникло.

На золотих пластинах — скіфи в шароварах, а також замальовок з античної геми із зображенням єдиного мудреця-негрека з числа Семи античних мудреців.

На фото: скіфський курган Солоха недалеко від Нікополя Запорізької області, поблизу села Велика Знам’янка

Олександр ПАЛІЙ

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені ( * )