Proect Contro
Ви тут:  / Політика / На ринок газу повертаються корупційні схеми

На ринок газу повертаються корупційні схеми

Найнижчі ціни на газ від президента Зеленського!

Вова всіх Врятував! Цілуймо руки найвеличнішому! Приблизно такі новини побачимо за деякий час у карманних блогерів ОП і на провладних телеканалах. Якраз після вбивства ринку газу, яке збирається скоїти Кабмін.

Вони пропонують «зменшити ціну на газ для населення», повернувши відверто корупційну схему, яку скасували у серпні 2020. Тоді я щиро радів, що влада Зеленського не забила на реформу попередників і довела справу до кінця. Але пройшло кілька тижнів і все може повернутись.

Ідея цих недалеких бовдурів в тому, щоб повернути «покладання спеціальних обов’язків» (ПСО). Це коли компанії могли закуповувати газ у держави, не даючи гарантій оплати, а держава (у нашому випадку Нафтогаз) не мала права відмовити.

Я вже 300 разів говорив, чому ПСО — це схематоз, але мені не лінь зробити це ще раз.

Кабмін планує зробити дві штуки. По-перше, зобов’язати державну компанію УкрГазВидобування продавати постачальникам газ за визначеною формулою ціни. По-друге, визначити для постачальників фіксовану маржу. Простіше кажучи, встановити, скільки ті мають заробляти з продажу газу населенню. За задумом, після цього люди мають платити за блакитне паливо менше, ніж платять зараз.

Є два але.

Момент перший: це вб’є ринок газу. Якщо ціна газу УкрГазВидобування буде закріплена формулою, а маржа постачальників буде фіксована, то ціна на ринку газу плюс-мінус буде однаковою у всіх. Та і ринком це називати не можна в такому випадку. Це, приблизно, як змусити всіх виробників взуття продавати його по однаковій ціні.

Зараз в Україні є постачальники з цінами від 6,99 гривень/кубометр і до 10,3 гривні/кубометр. Здоровий глузд каже, що люди обиратимуть першу ціну й змінюватимуть постачальника. Так працює риночок. За дивним збігом, найвищі ціни у постачальників Фірташа, відповідно, люди з ними прощаються та обирають тих, де газ дешевший. Але тепер постачальників змінювати не будуть, бо Кабмін встановить одну ціну для всіх. Ринок газу піде коту під хвіст, а Фірташ продовжить на нас наживатися.


В Україні приблизно 12,5 млн споживачів газу (за кількістю лічильників). З них приблизно 8 млн обслуговують газзбути Фірташа (цифри приблизні). З моменту відкриття ринку газу півмільйона споживачів пішли від олігарха Фірташа. Разом з ними пішли колосальні гроші — Фірташ втрачав по 9000 клієнтів щодня, зараз ця цифра зросла до 12 тисяч. І так могло продовжуватись, але влада чомусь вирішила цей процес зупинити. Радіймо, що я можу сказати,

Фірташа врятовано.

Момент другий. Про ПСО. Найбільшою проблемою ПСО був і є той факт, що постачальники можуть не розрахуватися за газ в повному об’ємі. Тому, наприклад, борги газзбутів Фірташа перед Нафтогазом складали 23 млрд гривень. Це борги перед 100% державною компанією. Робота Нафтогазу — це податки в бюджет. Прибуток Нафтогазу — це дивіденди в бюджет. Відтак, Фірташ, не плативши державі за газ, грабував усіх українців. Брав і не платив — тупа, але дієва схема.

Тому, коли ринок відкрили, і ПСО скасували, борги перестали рости. Все, ідіотська, але дієва схема перестала працювати. Однак, швидше за все, так триватиме недовго. Повернення ПСО змусить державну компанію продавати газ постачальнику, навіть якщо той не розраховується. І «дякувати» ми будемо Шмигалю. Шанс «перекрити трубу» бодай одному олігарху нинішня влада може профукати у найближчий час.

Фірташ — найбільший постачальник. Тож він знову завалить боргами УкрГазВидобування і зробить компанію банкрутом. Усі гроші, які він не виплатив, ляжуть тагярем на український, і без того сумний, бюджет. Точніше, ляжуть на українців, адже саме ми своїми податками цей бюджет наповнюємо.

Одним словом, ми вбиваємо нашу енерго-незалежність. Ми вбиваємо ринкову економіку в догоду президенту з мисленням школяра і запрошуємо в дім монстра, з яким билися кілька років.

Марк Савчук

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені ( * )

Фіни не пишаються «фінляндизацією» і не бажають її Україні

Фіни не пишаються «фінляндизацією» і не бажають її Україні

Поява слова «фінляндизація» викликала новий спалах дискусій про те, чи може Захід піти на задоволення певних вимог Москви і зокрема…
Табачник-Бузина-Шустер-Арестович

Табачник-Бузина-Шустер-Арестович

Офіс президента робить ставку на "широкі маси простого радянського народу", для якого сучасна Україна з одного боку "занадто складна для…